Knihovna Libri nostri

Katolík má být "podoben hospodáři, který vynáší ze své zásoby věci nové i staré". Věcí nových je všude bezpočtu. K poznání starých nabízíme své služby.

ODDĚLENÍ    O KNIHOVNĚ

přesně

Vyhledat podle autora: Sch


Concordantiae Novi Testamenti Graeci in augustum deductae

Schmoller Alfred, 1938
Oddělení: Nauka o latině, češtině, koiné a klasické hebrejštině
Pododdělení: Koiné – řečtina Starého a/nebo Nového zákona

02030201: studijní text k (latinsko-)řeckému Novému Zákonu; konkordance k řeckému textu; knihu vyuřívá slovník 02030402.


Attické tvary slovesné dle nápisův i rukopisův

Schulz Jaroslav Gustav, 1906
Oddělení: Nauka o latině, češtině, koiné a klasické hebrejštině
Pododdělení: Koiné – řečtina Starého a/nebo Nového zákona

02030303: abcedně seřadil, přihlížeje zvláště ku klassikům gymnasijním autor; vyd. 5., opr.


Základní nauky Církve katolické, jak je podává a proti moderním bludům sociálním hájí papež Lev XIII.

Leo XIII., Schneider Ceslaus Maria, 1904
Oddělení: Obrana víry a katolická věrouka
Pododdělení: Soustavná dogmatika

Vzdělávací knihovna katolická, sv. 34. Z projevů papežových sestavil (Die Fundamentale Glaubenslehre der Katholischen Kirche, vorgelegt und gegen die modernen Sozialen Irrtümer, verteidigt von Papst Leo XIII., 1903) P. Česlav M. Schneider (* 1840, † 1908); české vydání se svolením autorovým pořídil Msgre. Václav Müller.


Svaté biřmování. Pro školu a dům. Přídavek Základní pravdy křesťansko-katolického náboženství.

Fischer Engelbert Lorenz, Srdínko František(?), 1877
Oddělení: Obrana víry a katolická věrouka
Pododdělení: O svátostech, De sacrametis (sakramentologie)

Dědictví sv. Jana Nepomuckého, sv. 63. P. František Srdínko byl v době vyd. redaktorem Dědictví.


Početnice pro školy venkovské v císařství Rakouském

Rolletschek, Ignaz(?), 1859
Oddělení: Filosofie
Pododdělení: Středoškolská matematika (vč. geometrie), fysika achemie

První česká početnice v monnarchii. Vyšla osmkrát, naposledy 1871. K autorství: v roce 1845 vyšla v Jihlavě německá početnice jmenovaného autora Rechenbuch für Anfänger – nach den besten Quellen bearbeitet von Ignaz Rolletschek, která mohla sloužit jako originál.
Čtenáře možná zarazí zařazení do středoškolské matematiky; v tom případě postačí, když ještě několik let vyčká a sezná, že úroveň českých středních škol se na úroveň této početnice spolehlivě dostane.


Theologia moralis

Müller Ernesto, Schmuckenschlaeger Adolphus, 1905
Oddělení: Mravouka. Zpovědnice.
Pododdělení: Kompletní zpracování mravouky

Možná ještě lepší než Noldinovo toto podrobné tradiční trojdílné kompendium, z něhož čerpalo po mnohá desetiletí celé Rakousko-Uhersko. Díl 1. přinášíme v předposledním 9. vydání (10. vyd. jen nepatrně odlišné z roku 1925 má za posuzovatele pozdějšího abp. Josipa Antuna Ujčiće, † 1964 – takže je to autorsky blokováno). Díl 2. máme v posledním 9. vydání také z r. 1905 a díl 3. v posledním 7. vydání z r. 1902.


Chcete popravu nebo opravu manželství?

Schroller František, Hamerle Andreas, 1906
Oddělení: Mravouka. Zpovědnice.
Pododdělení: Rodina a manželství

Dle P. Ondřeje Hamerle naps. P. František Schroeller. Dědictví sv. Cyrila a Metoděje, sv. 75.


Šťastné manželství

Hoffmann Josef, May Franz Engelbert, Schmutzerová Emilie, 1930
Oddělení: Mravouka. Zpovědnice.
Pododdělení: Rodina a manželství

(název pokračuje:) kniha mravní výchovy a zdravotních rad pro manžele, snoubence a vychovatele.
Kropáč & Kucharský, sv. 1930.x. Pozn.: Poslední drobný úsek knihy, který je ještě naprosto v pořádku, zpracoval MUDr. Ladislav Hnátek, který se za komunismu otevřel světu, přitiskl prst na tep doby a schvaloval antikoncepci a případnou přípustnost potratu (např.: Literární noviny, Hnátek, 1957 nebo Co má žena vědět o antikoncepci Hnátek Ladislav, 1959).


Křesťanská cvičení podle stavů pro manžely a svobodné. Díl I. Pro manžely. Díl 2. Pro svobodné. a) Pro jinochy. b) Pro křesťanské panny.

Schuen Josef, 1913
Oddělení: Mravouka. Zpovědnice.
Pododdělení: Povinnosti ostatních stavů


Svatodenní Pořádek a pravidla života (zivota) nábožného katolíka anebo Základové pravé pobožnosti.

Sch, 1838
Oddělení: Asketika
Pododdělení: Modlitby a rozjímání obecně

Přeložil ještě jako bohoslovec Kamarýt František Dobromil, 2. vyd. 1839, 3. vyd. 1843. Dědictví sv. Jana Nepomuckého, sv. 6. Roku 1851 vydalo Dědictví knihu Svatodenní pořádek a pobožná děvečka, v níž je k tomuto sv. 6 připojen sv. 11, vyd. r. 1840.


Vzhůru srdce. Jdu k Bohu

Schikora Rudolf (?), 1945
Oddělení: Asketika
Pododdělení: Modlitby a rozjímání obecně

Dvě malé praktické příručky modliteb. Knihu připravujeme.


    Dej mi srdce své!

    Paula Maria Münster Schwester, 1941
    Oddělení: Asketika
    Pododdělení: Pro a za různé neřeholní stavy

    Orig.: Je třeba nahlédnout do prací autorky (* 2. 2. 1865 Düsseldorf, † 3. 3. 1952 Nonnenwerth). Česky vyšlo ještě před tím r. 1929. Sestry Neposkvrněného Početí Panny Marie, sv. 999 (Edice Smíru).


    Květy Nejsvětější Svátosti. Eucharistické povídky pro mládež.

    M. Pavly O.S.F., Breyová Jindřiška, Kirschová Markéta, Devoille Augustin, Finn Francis Jammes (posl. dvě vyd. Peňáz Jan red.), 1947
    Oddělení: Asketika
    Pododdělení: K osobám Nejsvětější Trojice

    Vyšlo 1927, 1933, 1939 a 1947 – vše Sestry Neposkvrněného Početí Panny Marie, sv. 999 (Edice Smíru); v nové úpravě 2007 (https://fatym.com/view.php?nazevclanku=jan-penaz-kvety-nejsvetejsi-svatosti&cisloclanku=2008090011) a 2011.
    Pokud jde o autorství P. A. Devoilleho, je použit úryvek z jeho knihy Paměti venkovského faráře. Zápisky kněze po veliké revoluc; viz pododd. 1101: Liberalismus a osvícenství z Francie a USA (a u nás masarykismus).
    Ohledně autorství P. Francise J. Finna S. J., je použit příběh Nápis na medallonku v překladu P. Jaroslava Štěpána Ovečky S. J. v knize


    Svatá hodina. Hodina modlitby s Ježíšem, trpícím smrtelnou úzkostí na hoře Olivetské, kterou konala služebnice Boží Gemma Galganiová.

    Galgani Gemma (svatá), Schlegel Leo (red.), 1931
    Oddělení: Asketika
    Pododdělení: K osobám Nejsvětější Trojice

    Školské sestry OSF, sv. 1 (1913, 1917, 1922, 1925 a 1931 – 4. rozšíř vyd.; slovensky vyšlo 1933 jako 5. rozšíř. vyd.), autorisovaný překlad německého vyd. Die heilige Stunde. Eine Stunde des Gebets mit der Todesangst leidenden Jesus am Ölberg, geübt von der Dienerin Gottes Gemma Galgani. Schlegel Leo (red.; * 1873, † 1938), 1913 (2. vyd.), 1934 (6. vyd.).


    Devítidenní pobožnost k božskému Srdci Páně

    Dohnal Štěpán, Schaffra Benno Heřman, 1908
    Oddělení: Asketika
    Pododdělení: K osobám Nejsvětější Trojice

    Dle německého (vydání) upravil v Pánu zesnulý Štěpán Dohnal všem ctitelům Nejsvětějšího Srdce Páně; toto 2. vyd. upravil P. Benno Schaffra, ř. s. B.


    Vrchol úcty k Srdci Ježíšovu

    Schmid Max, 1948
    Oddělení: Asketika
    Pododdělení: K osobám Nejsvětější Trojice

    Orig. Handbuch für Opferseelen. 1. (1924) a 2. (1936) vyd. 558 str., 3. a 4. (1947 a 1948) přeprac. vyd. 327 stran. Po barevné revoluci 1989 (tzv. sametové) vyšlo opět nově uprav. a u jiného vydavatele ve dvou dílech. Sestry Neposkvrněného Početí Panny Marie, sv. 999 (Edice Smíru). Křížová cesta: Sestry Neposkvrněného Početí Panny Marie, sv. 999 (Edice Smíru). Kytička modliteb: Sestry Neposkvrněného Početí Panny Marie, sv. 999 (Edice Smíru)


    Bratrstvo nejsvětějšího a neposkvrněného Srdce Marie Panny na Svaté Hoře.

    Schwarzenberg Bedřich Jan Jakub Celestin, 1861
    Oddělení: Asketika
    Pododdělení: K Panně Marii vč. růžence

    Potvrzeno a schváleno od nejdůstojnější knížecí arcibiskupské konsistoře v Praze dne 30. října 1861 (odtud autorství dokumentu, uloženého pod signaturou 1-0863.196 v Moravské zemské knihovně Brno; zde je zveřejněn s jejím svolením.
    Jaký je cíl tohoto Bratrstva? Dr. Josef Kupka ve své, v naší Knihovně zveřejněné, knize „O mši svaté“ v kapitole „První modlitba kánonu před konsekrací“ o modlitbě „Communicantes“, která v českém znění začíná: „Ve společenství jsouce a památku uctívajíce především slavné vždy Panny Marie, Rodičky Boha a Pána našeho Ježíše Krista ...,“ na str. 456 píše následující: „Na prvním místě jmenuje se Panna Maria, neboť ona měla a má posud největší účastenství ve vykupitelském díle Páně i v objektivním slovy smyslu, t. j. ve vykonání jeho, jakož i subjektivním, t. j. pokud se nám ovoce vykoupení přivlastňuje. … V druhé příčině, … zaznívají chvály její od prvních dob až po doby naše … jakož i v poslední době arcibratrstvo „svatého a neposkvrněného srdce Panny Marie, jež r. 1892 mělo již 30 milionů údů. …“ Cílem bratrstva je Pána Boha skrze přímluvu, zásluhy a lásku neposkvrněného Srdce Marie Panny za obrácení hříšníků prosit; aby se totiž nad nimi a nad všemi hříšníky smiloval, nás pak všecky k pravému pokání a tak k věčnému spasení přivedl.


    Dokonalé zasvěcení přesvaté Panně Marii Královně srdcí podle bl. Ludvíka Marie Grigniona z Montfortu

    Montfort Grignion Louis-Marie de (svatý), Schmid Max, 1931
    Oddělení: Asketika
    Pododdělení: Ke svatým a k Božím andělům

    Prvním listem je Tajemství Panny Marie, v originále Le secret de Marie; poprvé publikováno r. 1858, přeloženo do více než 30 jazyků, celkem přes 300 vydání – Strom života, L'Arbre de Vie, je (navzdory nevhodné typografii) součástí tohoto listu. Jiný český název tomuto listu dali čeští dominikáni. Jejich překlad vyšel šestkrát.
    Poprvé v r. 1928 ještě jako příloha revue Na hlubinu, 3, podruhé1936 ; otiskujeme: Tajemství Mariino, 1947, Dominikánská edice Krystal, sv. 3; přebíráme od slovenských dominikánů.
    Následuje Výklad dokonalého zasvěcení Panně Marii "od P. J. Schmida S. J.", což má být ve skutečnosti překlad publikace Die Grignionische Andacht oder die volkommene Hingabe an Maria. Schmid Max, 1926 (a potom vydávané až do r. 1940) od P. Maxe Schmida S. J. (* 8. 11. 1875 Kirchheim, Schwaben, † 7. 2. 1953 Pullach i. Isartal). Knihu uzavírají Modlitby složené nebo doporučené blah. Grignionem, není ovšem uvedeno ze které světcovy publikace čerpáno.


    Obnova farností misiemi

    Schikora Rudolf, 1947
    Oddělení: Pastýřské bohosloví
    Pododdělení: Lidové misie


    Katechetické přílohy časopisu Dobrý pastýř

    Schikora Rudolf, 1946
    Oddělení: Pedagogika a katechetika
    Pododdělení: Katechismy pro dospělé, příručky pro katechety

    Jde o přílohu časopisu Dobrý pastýř. Týdeník katolického kněžstva.


    Co věří katolík?

    Rubatscher Thomas, 1941
    Oddělení: Pedagogika a katechetika
    Pododdělení: Katechismy pro dospělé, příručky pro katechety


    Náboženstvo pre matku a dieťa

    Schlumpf Maria, 1945
    Oddělení: Pedagogika a katechetika
    Pododdělení: Výchova v rodině

    2. vyd. Religionsbüchlein für Mutter und Kind prel. P. prof. ThDr. Leščák Jozef (* 12. 1914 Pečovská Nová Ves, † 1996).


    Podrobná osnova katolického náboženství ve školách obecných a měšťanských.

    Schönborn-Buchheim-Wolfsthal František z Pauly , 1899
    Oddělení: Pedagogika a katechetika
    Pododdělení: Škola

    Separát z Ordinariátního listu Pražské arcidiecése, 1899, č. 19-21. Předtím 1893.


    Kazatelská pravidla P. Jiřího Scherera T. J.

    Scherer Georg, 1937
    Oddělení: Homiletika
    Pododdělení: Učebnice homiletiky

    Česky vyšlo dvakrát, poprvé 1888 pod názvem Některá křesťanská pravidla kazatelská. Dobré dílo, sv. 124.


    Promluvy při oddavkách

    Oliva Arnošt, Schwierholz Willi Fritz, 1936
    Oddělení: Homiletika
    Pododdělení: Homiletické pomůcky

    Orig. Ansprachen am Traualtar (1935). Česky Kropáč & Kucharský, sv. 1936.x, jediné vyd.


    Útěcha u hrobu

    Oliva Arnošt, Schwierholz Willi Fritz, 1936
    Oddělení: Homiletika
    Pododdělení: Homiletické pomůcky

    Kropáč & Kucharský, sv. 1936.x.


    Apoštol a divoké kachny a jiné eseje. Nekončívá to dobře, někdy krvavě.

    Chesterton Gilbert Keith, Schneider Jan, 2016
    Oddělení: Sociologie a charita
    Pododdělení: Šovinistický nebo kosmopolitní-globalistický socialismus korporací a oligarchů

    Orig.: THE APOSTLE AND THE WILD DUCKS AND OTHER ESSAYS, poprvé 1908. Pasáž otyranii a tyranech použil ve své glose 2022 Jan Schneider, nositel státního vyznamenáni medaile Za zásluhy o stát 2019, kterou připojujeme.


    Soukromé vlastnictví. Soukromé vlastnictví pozemkové a jeho nepřátelé.

    Pesch Heinrich, Cathrein Viktor, 1898
    Oddělení: Sociologie a charita
    Pododdělení: Rolník, živnostník a duchovní

    Dvé sociologických studií z německého podává ThDr. Tumpach Josef (jméno prvního autora je v publikaci uvedeno jako Jindřich Pesch). Vzdělávací knihovna katolická, sv. 7. Pozn.: Studie obhajují soukromé vlastnictví – proti socializačním tendencím, jako je např. nepřímé vyvlastňování pomocí vysokých daní, a proti zvyšování role státu, ovšem bez poukazu na jeho povinnost zasahovat proti bezbřehé kumulaci majetku, která dnes dosáhla nestvůrné podoby ve formě mamutích koncernů a megabank. V tomto směru rolníkům ani živnostníkům obě studie přinejmenším nepomohou.


    Duchovenstvo a sociální otázka

    Scheicher Joseph, 1884
    Oddělení: Sociologie a charita
    Pododdělení: Sociální nauka Církve


    Ukrajina. Dva roky po Majdanu a Oděse.

    Letko Pavel, Bašta Jaroslav, Spencerová Tereza, Žantovský Petr, Petránek Jan, Huďo Ľubomír, Novotný Stanislav, Schneider Jan, Zacharčenko Vitalij Jurijovyč, 2016
    Oddělení: Sociologie a charita
    Pododdělení: Publikace Medias res – výběr

    Sborník Medias res, sv. 5.
    I když od vyd. knihy uplynuly pouhé čtyři roky, tři autoři už nejsou mezi námi (z nich jeden po atentátu); z dosud žijících jsou dva nositelé vyznamenání od presidenta ČR.


    Naše světla. Čtení ze životů svatých.

    Schikora Rudolf, 1947
    Oddělení: Hagiografie
    Pododdělení: Soustavné přehledy světců

    7. ročník sbírky Životem, která je obecně zařazena v pododdělení 2001: Časopisy s periodicitou aspoň šestkrát do roka (abecedně podle názvu). Ve vyd. 1932 (za tento dar Knihovně díky čtenáři H.) jde o sešity 145 – 168, roč. 7 (1932), č. 1 – 24.


    Šťastné děti. Každodenní čtení ze života svatých a zbožných dětí.

    Schikora Rudolf(?), 1934
    Oddělení: Hagiografie
    Pododdělení: Soustavné přehledy světců

    9. ročník sbírky Životem, která je obecně zařazena v pododdělení 2001: Časopisy s periodicitou aspoň šestkrát do roka (abecedně podle názvu). Jde o sešity 193 – 216, roč. 9 (1934), č. 1 – 24. Za dar do Knihovny děkujeme čtenáři H.


    Život služebnice Boží Gemmy Galgani.

    Schlegel Leo, 1922
    Oddělení: Hagiografie
    Pododdělení: Jednotliví světci s úmrtím po r. 1870

    Školské sestry OSF, sv. 7. Podle zkráceného 6. vydání italského originálu P. Germana od sv. Stanislava.


    Malá Ema od Nejsvětější Svátosti

    Schlegel Leo, 1932
    Oddělení: Dějiny Katolické církve obecně
    Pododdělení: Přední světové osobnosti

    Školské sestry OSF, sv. 29. Ctih. Emma Mariani (* 6. 11. 1911 Lucca, † 26 7. 1916 tamtéž).


    García y Moreno y Morán de Buitrón Gabriel Gregorio Fernando José María

    Kadeřávek Eugen Jan N., Kameš Vojtěch, Schikora Rudolf(?), 1933
    Oddělení: Dějiny Katolické církve obecně
    Pododdělení: Přední světové osobnosti

    Pod tímto záhlavím uvádíme tři spisy:
    1. Gabriel Garcia Moreno, president republiky Ecuadorské, člen Kongregace Mariánské. Kadeřávek Eugen Jan N., 1901.
    2. Garcia Moreno, mučedník katolické civilisace – životopisný obraz. Kameš Vojtěch, 1903 (nakreslil P. Vojtěch Kameš); Hlasy Katolického spolku tiskového 34, 1903, č. 1.
    3. Garcia Moreno, president – katolík. Schikora Rudolf, 1933 – Životem 186 roč. 8 (1933), č. 18, viz pododděkení 2001: Časopisy s periodicitou aspoň šestkrát do roka.


    Vypsání Životů svatých Patronů Českých. Díl prvý.

    Schiffner Joseph, 1801
    Oddělení: Dějiny Katolické církve v Českých zemích
    Pododdělení: Čeští světci

    (název pokračuje:) podlé hystoryckého wěku od Jozefa Ssiffnera w Německém gazyku wydaných, nynj pak w Český gazyk přeloženo od Jana Rulíka. Následující monografie tohoto národně-katolického obsahu vyšla až skoro po 200 letech r. 1989 (Bohemia Sancta). Proto ji, přes její jisté znaky této moderní doby, připojujeme, a to k dílu čtvrtému.


    Vypsání Životů svatých Patronů Českých. Díll druhý.

    Schiffner Joseph, 1801
    Oddělení: Dějiny Katolické církve v Českých zemích
    Pododdělení: Čeští světci

    (název pokračuje:) podlé hystoryckého wěku od Jozefa Ssiffnera w Německém gazyku wydaných, nynj pak w Český gazyk přeloženo od Jana Rulíka.


    Vypsání Životů svatých Patronů Českých. Díl třeti.

    Schiffner Joseph, 1802
    Oddělení: Dějiny Katolické církve v Českých zemích
    Pododdělení: Čeští světci

    (název pokračuje:) podlé hystoryckého wěku od Jozefa Ssiffnera w Německém gazyku wydaných, nynj pak w Český gazyk přeloženo od Jana Rulíka. Obsahuje životopisy těchto světců: svv. Kosma a Damián, sv. Vít, sv. Zikmund, sv. Wolfgang, sv. Jindřich II. císař římský, sv. Norbert, sv. Leopold, sv. Otto Bamberský, sv. Hedvika, sv. Jindřich II. vévoda český, sv. Alžběta a sv. Jan Kapistrán.


    Vypsání Životů svatých Patronů Českých. Díl čtvrtý a poslední.

    Schiffner Joseph, 1802
    Oddělení: Dějiny Katolické církve v Českých zemích
    Pododdělení: Čeští světci

    (název pokračuje:) podlé hystoryckého wěku od Jozefa Ssiffnera w Německém gazyku wydaných, nynj pak w Český gazyk přeloženo od Jana Rulíka. Obsahuje životopisy těchto světců a přátel Božích: Karel IV. císař římský a král český, Arnošt první arcibiskup pražský, 11 příkladů svatosti za časů husitských, šest příběhů ctnosti jesuitů v Čechách, Kašpar Čepl opat na Karlově, blah. Elekta a blah. Zdislava.
    K tomu: Bohemia Sancta – životopisy českých světců a přátel Božích, 1989.


    Naši svatí

    Schikora Rudolf, 1940
    Oddělení: Dějiny Katolické církve v Českých zemích
    Pododdělení: Čeští světci


    Heřman hrabě Černín z Chudenic – obraz ze života a činnosti jeho

    Tischer František, 1903
    Oddělení: Dějiny Katolické církve v Českých zemích
    Pododdělení: Přední české, moravské a slezské osobnosti

    Vzdělávací knihovna katolická, sv. 29.


    Památce Františka Sušila. K stým narozeninám slavného kněze, učence a učitele, prvního starosty Dědictví sv. Cyrilla a Methoděje.

    Šťastný Vladimír, Pavelka Jakub, Neuschl Robert, Soukop Jan († 1892), 1904
    Oddělení: Dějiny Katolické církve v Českých zemích
    Pododdělení: Přední české, moravské a slezské osobnosti

    Dědictví sv. Cyrila a Metoděje, sv. 72.


    Antikrist v Německu. Skutečnosti a doklady o pronásledování katolíků v Německu.

    Sch. H., 1936
    Oddělení: Dějiny Katolické církve v Českých zemích
    Pododdělení: Církevní boj se socialismem (korporace, oligarchové) šovinistickým nebo internacionálním

    Za pomoci četných spolupracovníků napsal H. Sch. Kropáč & Kucharský, sv. 1936.x.
    Kdo to byl H. Sch., ani bližší údaje o Ladislavu Kropáčovi, který byl katolickou duší tohoto odvážného nakladatelství, nevíme. ČKD se neodvážil knihu řádně doporučit, nynější ÚSTR sice přináší tisíce drbů o době komunismu, ale té opravdu hrůzné totality si nějak moc nevšímá, popletený Svaz protifašistických bojovníků (dnes Svaz bojovníků za svobodu a Slovenský zväz protifašistických bojovníkov) už 70 let neví, co to je nacionální socialismus a "bojuje" s větrným mlýnem (tzv. fašismem), a tak se asi ani nikdy nedozvíme, jak oba tito hrdinové skončili – zda nebyli v mlecím stroji nacismu sešrotováni a spáleni.
    A to je teprve stav k roku 1935 ...


    Zevrubný popis rozdělení země království Českého

    Buol-Schauenstein Karl Ferdinand von (hrabě), 1855
    Oddělení: Dějiny našeho národa
    Pododdělení: Historický místopis Zemí Koruny české

    (název pokračuje:), ježto Nejvyššími rozhodnutími od 14. září a 26. listopadu 1853 a od 5. března 1854 schváleno s nařízením ministerií záležitosti vnitřních, práv a financí od 9. října 1854 v částce XC., č. 274 zákonníka říšského a v částce XLVII., č. 277, str. 665 zemského věstníka vládního oznámeno bylo; spolu přehled úřadů politických a soudních v tomtéž království nejvýš schválených: oznámeno nařízením od c. kr. organisační komise zemské v Čechách dne 9. prosince 1854, v zemském věstníku vládním pro Čechy v oddílu II., v částce XVI., číslo 60, strana 89 (něm. = Ausführliche Darstellung der mit den Allerhöchsten Entschliessungen ...). Touto publikací, spolu se Sedláčkem, Palackým a Orthem-Sládkem, uzavíráme tetralogii historického místopisu Království českého. (Markrabství moravské a Knížectví slezské mají svou analogii ve zde uvedeném, ne však zveřejněném díle Hosákově.)
    K autorství: hrabě Karl Ferdinand von Buol-Schauenstein byl v roce 1854 předsedou ministerské konference Rakouského císařství.
    Publikace sestává ze tří dílů, německé stránky jsme odseparovali. Z třetího dílu přinášíme jen polovinu, totiž doslovně shodnou část psanou česky.


    Corpus iuris civilis. 1a. Institutiones. 1b. Digesta. 2. Codex Iustinianus. 3. Novellae.

    Iustinianus I. Magnus sv., Tribónianos, Mommsen Christian Matthias Theodor, Krüger Paul, Schöll Rudolf, Kroll Wilhelm, 1920
    Oddělení: Dějiny našeho národa
    Pododdělení: Středověké právo a náš národ – Říše římská

    1a. Vol. 1: Ed. stereotypa duodecima, 1911: MoKrJustiInstit-text.pdf. Přiřazujeme:
    1aa) Justiniánské inštitúcie, Blaho Peter, 2000: BlahJustiInstit-r.pdf.
    1ab) Iustiniani Institutiones Justiniánské Instituce (z latiny přeložil, úvod napsal, poznámkami opatřil, věcný rejstřík a bibliografii sestavil Peter Blaho, ze slovenštiny přeložil, předmluvu napsal, poznámky doplnil, jmenný a místní rejstřík sestavil a revizi textu provedl Michal Skřejpek), 2010: SkrejJustiInstit-r.pdf.
    1b. Vol. 1: Ed. stereotypa duodecima, 1911: MoKrDige-text.pdf a MoKrDigeDod-text.pdf.
    2. Vol. 2: Ed. stereotypa nona, 1915 (sic!, kromě titulní strany): KrCodIustini-text.pdf.
    3. Vol. 3; Ed. stereotypa quarta, 1912: SchKroNovell-text.pdf.
    Pozn.: Je ostudou, že tyto knihy se zaujetím studují masy studentů na občanských fakultách, zatímco současní duchovní o nich jednak vůbec nevědí, jednak na jejich čtení tzv. nemají a jednak absolutně nechápou, k čemu by to čtení bylo.


    Revers pánů a rytířstva v Království českém; Dem durchlauchtigen, Hochgeborenen Fürsten und Herrn

    Budovec z Budova Václav, Schlick Joachim Andreas von Graf , 1620
    Oddělení: Dějiny našeho národa
    Pododdělení: Středověké právo a náš národ – Svatá říše římská

    1. Kapitulační revers v Praze uvízlých poražených (tzv. českých) šlechticů, kteří zradili český národ a válčili na straně Němců (s výjimkou Bavorů), vydaný pátého dne po záchraně českého národa na Bílé hoře a předaný Maxmiliánu Bavorskému, vítězi a náměstku císaře.
    Připojujeme také znění reversu převedeného do moderní češtiny, aby lépe vynikla zbabělost a podlézavost povstalců, která jim ovšem nebyla nic platná, a krátkou autorskou poznámku k převodu.
    O tomto dokumentu hovořila v naší Knihovně již publikace K temnotám v české historii. Korous Karel, 2007 (pododd. 1506 Boj s reformací a dřívějším protestantismem), a to jako o Roudnickém dokumentu podle místa, kde jej nalezl František Palacký (který na něm ale ztroskotal kvůli lpění na svých nesmyslných předsudcích o české historii).
    2. Datum Görlicz, den 2. Martii Ao 1621. Jedna z proseb o milost německého vůdce "českých" pánů.


    Přehled stručný dějepisu církevního vikariatu hrabství Kladského, kterýž Vysoceurozený, Nejdůstojnější Pán, Pan Kníže Arcibiskup Aloys Josef, svobodný Pán z Šrenku na Nocinku a Egmantinku v roce letošním visitoval.

    Schrenk Alois Josef (kníže), 1846
    Oddělení: Dějiny našeho národa
    Pododdělení: Dílčí témata dějepisu Zemí Koruny české

    ČKD 1846, č. 2, str. 369 – 393.


    České pohádky

    Erben Karel Jaromír, Scheiner Artuš, 1941
    Oddělení: Dějiny našeho národa
    Pododdělení: Literatura v Zemích Koruny české

    13 pohádek pro mládež od 6 let s velikým množstvím barevných obrázků Artuše Scheinera. 1. České pohádky – uspořádal, poznámkami a doslovem opatřil Antonín Grund, 1939; 2. České národní pohádky, 1955.


    Římský misál

    Schaller Marian, 1925
    Oddělení: Liturgika
    Pododdělení: Misály

    Ve prospěch Dědictví sv. Jana Nepomuckého, sv. 999. Latinsko-český misál na neděla a svátky; 1. vydání "Schallerova misálu". Zveřejněno se souhlasem opatství Emauzy (www.emauzy.cz).


    Římský misál: úplné vydání

    Schaller Marian, 1931
    Oddělení: Liturgika
    Pododdělení: Misály

    Latinsko-český misál na celý liturgický rok, 1. úplné vydání "Schallerova misálu" ještě v péči otce biskupa Antonína Podlahy. Ve prospěch Dědictví sv. Jana Nepomuckého, sv. 999, mimo podíly. Vyšel ještě čtyřikrát: 2. vyd. 1935, 3. vyd. 1940, 4. vyd. 1947 (Bohuslav Rupp) a 5. vyd. 1952 (Česká katolická charita). Zveřejněno se souhlasem opatství Emauzy (www.emauzy.cz).


    Temné hodinky

    Schaller Marian (aj.), 1934
    Oddělení: Liturgika
    Pododdělení: Breviář

    Přeložili a liturgickým výkladem doprovodili benediktini emauzští.


    Chvalte Pána v nejsvětější Oběti.

    Pürner Maria, Schaller Marian, 1937
    Oddělení: Liturgika
    Pododdělení: Učebnice liturgiky

    "Ve spojení s římským Misálem, vydaným Opatstvím Emauzským v Praze, uspořádal [a z němčiny přeložil] P. Marian Schaller, OSB." Jako orig. sloužily Lobet den Herrn im heiligen Opfer! Ausgabe A für Katecheten mit einem Geleitwort der Benediktiner zu Ilbenstadt und im Anschluß an ihre Meßbücher der katholischen Kirche. Ausgabe B für Kinder. Vyšly r. 1935. Kropáč & Kucharský, sv. 1937.x.


    Liturgie

    Schaller Marian, 1933
    Oddělení: Liturgika
    Pododdělení: Učebnice liturgiky

    Dědictví sv. Prokopa, sv. 68.


    Církevní rok a Panna Maria

    Proschwitzer František, Oliva Arnošt, 1941
    Oddělení: Liturgika
    Pododdělení: Liturgie a čas

    Kropáč & Kucharský, sv. 1941.x.


    Duševní zábava. Sbírka povídek mravních k vzdělání lidu křesťanského.

    Borový Klement, Lautenschlager Ottmar, Hlinka Vojtěch, Ehrenberger Josef, 1859
    Oddělení: Archeologie a církevní umění
    Pododdělení: Knižní umění slovesné

    Dědictví sv. Jana Nepomuckého, sv. 44. Povídky: Lydie; Hortensie; Maria, pomocnice křesťanů; Dvojí cesta; Dědictví po matce; Hospodáři a výminkáři v Suchoparech; Červená střecha mezi lesy na cestě k železnici; Na Veliký pátek.


    Křesťansko-katoličtí obrazi (obrazy) k prospěšnému naučení a spasitedlnému (spasitelnému) vzdělání zvláště při cvičení katechiteckém (katechetickém).

    Braun Kaspar, Schneider Friedrich, Hölzl Eduard, 1855
    Oddělení: Archeologie a církevní umění
    Pododdělení: Knižní umění výtvarné


    Gregoriánský chorál – interpretace

    Agustoni Luigi, Göschl Johannes Berchmans, Orel Jaroslav, 1996
    Oddělení: Církevní zpěv a hudba
    Pododdělení: Theorie Chorálu

    Na základě Einführung in die Interpretation des Gregorianischen Chorals. Bd. 1, Grundlagen (1987). Bd. 2, Ästhetik (1992); některé části se tedy týkají nové mše. Volně na internetu.


    Životem – všechna čísla a kompletní bibliografie; Životom.

    Schikora Rudolf (aj. red.), 1948
    Oddělení: Encyklopedie, periodika, almanachy, kalendáře a Čtenářský koutek
    Pododdělení: Časopisy s periodicitou aspoň šestkrát do roka (abecedně podle názvu)

    Na začátek umísťujeme Úplný rejstřík sbírky "Životem" roč. I. – X., 1927 – 1935, číslo 1 – 240. Schikora Rudolf(?), 1936, rozšířený o seznam všech následujících sešitků až do r. 1948. Pozn.: V nadpisu tištěného rejstříku je mylný údaj 1927 – 1936 (v roce 1932 vyšly totiž dva ročníky).
    Životem 7 (1932, Naše světla) a 9 (1934, Šťastné děti) jsme zařadili do pododdělení 1301: Soustavné přehledy světců.
    Životem 1 (1927), č. 1 – 24. Životem 2 (1928), č. 25 – 48. Životem 3 (1929), č. 49 – 72. Životem 4 (1930), č. 73 – 96. Životem 5 (1931), č. 97 – 120. Životem 6 (1932), č. 121 – 144. Životem 8 (1933), č. 169 – 192. Životem 10 (1935), č. 217 – 240. Životem 11 (1936), č. 241 – 264. Životem 12 (1937), č. 265 – 288. Životem 13 (1938), č. 289 – 312. Životem 14 (1939), č. 313 – 336. Životem 15 (1940), č. 337 – 360. Životem "16" (1941, 1945 – 1948), č. 361 – 377 (kompletní, pokud je č. 377 posledním vydaným).
    Sešity zmíněné jinde v Knihovně: Adventisté. Schikora Rudolf, Životem 6 (1932), č. 130 (10); Devítník k Srdci Páně. Alfonso Maria de Liguori, svatý, 1940: 3. vyd. překladu Novena del Cuore di Gesù (1758) v edici Životem 6 (1932; 1937 a 1940), č. 133 (13); Garcia Moreno, president – katolík. Schikora Rudolf, 1933: Životem 8 (1933), č. 186 (18); Zapovězený strom. Schikora Rudolf(?), 1947: 2. vydání; Životem 15 (1940; 1947), č. 337 (1).
    Kromě toho vycházelo i na Slovensku. Snad jen zatím máme slovensky Práci česť! Michalovič Štefan, Chochula Jozef, 1948 – Životom 8 (1948), č. xxx (3); česky Naši přátelé v nebi, 2. vyd. (kromě obálky shodné s 1. vyd.); a opět česky Svatý růženec. Krajča Antonín, 1948 (úplně jiný text než ten v 1. roč. Životem).