Tumpach Josef, Podlaha Antonín,
Období 1, t. j. 1828 – 1913; kompletní česká bibliografie (t. j. všech oddělení kromě 02 a 16) tohoto období je v pěti knihách Bibliografie české katolické literatury náboženské, které jsou zařazeny v pododdělení 1501: Bibliografie české katolické literatury.
2. Církevní boj s německým národním socialismem (tzv. nacismem) naleznete podle převažujícícho tématu v pododdělení 1509 nebo 1511.
Lexikon české literatury – osobnosti, díla, instituce. Forst Vladimír, Merhaut Luboš, 1985 – 2008, tuto významnou osobnost a vynikajícího literáta nezná. Proto čtenáře prozatím odkazujeme na soubor dokumentů pod titulem Křik Koruny svatováclavské. Jehlička Ladislav, 2010, v pododdělení 1508: Církevní boj s liberalismem obecně a osvícenstvím zvlášť (a u nás i s masarykismem).
Připojujeme hodnocení z ČKD 1927, č. 7, str. 834.
Vydra Stanislav, Benetka Bořivoj, Tomíško Čeněk Maria, 1938
1. Viz P. Stanislav Vydra. Učitel, kněz a vlastenec. Benetka Bořivoj, 1938 – životopis a bibliografie,Vítězové 0510 v pododdělení 1301 Soustavné přehledy světců.
2. Viz Jesuité a národní kultura. 300 let od příchodu jesuitů a založení gymnasia v Hradci Králové. Vydra Stanislav, Tomíško Čeněk Maria, Kubíček Emanuel, 1936 v pododdělení 1506 Boj s reformací a dřívějším protestantismem.
3. Svazek Kázání svátečních, která na rozličných místech, obzvláštně v slavných městech Pražských držel Stanislav Vydra, Císařo-královský Professor matematického umění na vysokých školách Pražských, a běžícího roku Philosophicae Facultatis Decanus. Vydra Stanislav, 1799.
P. Augustin Navrátil je v Knihovně Libri nostri uváděn jako Navrátil Augustin († 1964). Zařazujeme zde separát z diplomové práve Životní osudy Augustina Navrátila. Mlčoch Zdeněk, 2015. Za zaslání této práce Knihovna děkuje milému čtenáři!
Knihy Života, sv. 13. Slavný český biskup dostal při křtu jméno Eduard Josef, i když se, jako u předního výtečníka Beneše, často uvádí jako Edvard.
Ediční plány Dobrého díla, Kursu a Studia (kvůli duplikaci je u těchto knih napsáno Studijní).
V plánech je označeno, které tituly jsme zařadili do naší Knihovny Libri nostri – jsou v pododděleních podle thematu (s výjimkou všech osmi Sborníků Studia, které zařazujeme přímo sem a to podle čísel zdejšího edičního plánu Studijni-FloJos-Bibl-z.pdf; stejně tak sem zařazujemejako 9. Sborník titul Sbornik-Studi-Sta-Rise-Posl-37-text.pdf. Stříž Antonín Ludvík, 1911, t. j. Studijní, sv. 37).
Např. Studijní, sv. 18 je na dvou místech "zde" a "zde"; Studijní, sv. 29 je na dvou místech "zde" a "zde", a Studijní sv. 30, je na dvou místech "zde" a "zde".
U těchto tří edic je totiž naším cílem jen výběr knih z té které edice, nikoliv jejich kompletace. Tak u Dobrého díla není sv. 24 liber noster. Podobně u Kursu nejsou našimi knihami sv. 3, 47, 49, 50 a 51.
Archy i Nova et vetera jsou jinde.
Novotný Josef (někdy pseudonym Topolský Josef), 1923
Napsal bývalý ceremonář biskupův Josef Novotný (* 5. 10. 1872 Topol u Chrudimi); Msgre. prof. ThDr. Jediné vyd.
1. vyd. 1921.
Čes. ještě 2016. Orig.: The Emperor Charles IV.,poprvé 1935.
Jediné čes. vyd.
Autobiografie: Jediné čes. vyd. vyšlo dva roky po autorově smrti.
Vydáno: primum 1916, secundum 1925, tertium 1928, quartum 1931. Editiones archivii et bibliothecae S. F. Metropolitani Capituli Pragensis, opus 15, 18, 21 et 25.
Editiones archivii et bibliothecae S. F. Metropolitani Capituli Pragensis, opus 10.
Život Arnošta, arcibiskupa Pražského a Jana z Jenštejna, arcibiskupa Pražského; úvod viz Vitae sanctorum, sv. Cyril ..., rejstřík Vitae sanctorum, sv. Vojtěch ...
Karel IV. Lucemburk, Emler Josef, 1882
Všechna svá čtyři díla psal Otec vlasti samozřejmě latinsky: latinský originál (s českým překladem a dvěma pohřebními řečmi – samosebou opět latinsky).
Přikládáme: Spisové císaře Karla IV., 1878; na oslavu pětistyleté památky jeho sbor Matice české. Pokud jde o Karlův první Korunovařní řád českého krále a královny, nepovažujeme z dobrých důvodů za šťastný překlad v publikaci Karel IV. Literární dílo, 2000; srov. též Ferdinand V. – poslední pražská korunovace 7. 9. 1836. Sekyrková Milada, 2004, v pododd.: 1607: Dílčí témata dějepisu Zemí Koruny české.
Petera Václav, Verner František, 2004
18 rukopisných svazků Václava Petery (* 1892, † 1964) s medailony 6891 duchovních otců, jak z našich zemí tak ze světa + jeden svazek rejstříku, jehož autorem je ThDr. František Verner O. Cr. (* 1915, † 2004), kanovník Královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Zdigitalizováno na adrese.
Celá Část 5 této bibliografie je zde v pododdělení 1501: Bibliografie české katolické literatury. Životopisné údaje může čtenář také hledat v předchozím díle Géniové Církve a vlasti, Petera Václav, Verner František, 2004.
Víckrát nevyšlo.
(název pokračuje:) boje a usilování o právo jazyka českého začátkem přítomného století. Návštěvník naší Knihovny může být nejprv překvapen, že tuto dvojdílnou práci slovutného historika nachází zde a ne v oddělení Dějiny našeho národa. Ale jsou pro to dobré důvody. Jednak křísitelé byli převážně kněží (proti tomu dnešní křísitelé o právo jazyka latinského v Církvi svaté katolické jsou převážně laici). Druhý důvod: byli a jsou dva největší škrtiči národa českého, byť navenek vypadají jako andělé světla: husitismus a masarykismus. A právě předchůdcem masarykismu, i když ne tak zhoubným, byl osvícenský josefinismus: ze jmenovaných křísitelů laik Kramerius a kněží Ziegler, Nejedlý a Kamarýt byli touto vadou (měli prst na tepu doby – jak dnešní!) "stříknuti"; abychom rozuměli dnešní situaci Církve, je třeba znát také její situaci tehdejší – bude-li zájem, zařadíme do Knihovny i knihu "Religiozita v dramatu českého národního obrození" Radomíra Malého. A konečně: v knize jsou medailonky těch nejskvělejších katolíků (příkladmo – o Stanislavu Vydrovi je v odd. 13 – Hagiografie, publikaci Vítězové0510). Dodavky (dodatky) a Ukazatel (rejstřík) jsou na konci druhého dílu, Obsahy jsou na konci každého z obou dílů.
Spáčil Bohumil, Kubíček Emanuel, 1923
P. Emanuel Kubíček S. J. napsal hlavní kapitolu Jesuité a národ český.
Svozil Oldřich, Vrbík Stanislav, 1938
Vlastní Almanach je v pododd. 2004: Almanachy, časopis Archa v pododd. 2001: Časopisy s periodicitou aspoň šestkrát do roka (abecedně podle názvu).
Historicko-kritický životopis poctěný cenou fakulty theologické na c. kr. universitě Karolo-Ferdinandejské. Na oslavu 900letého jubilea diecése Pražské sepsal P. Dr. Klement Borový, cís. kr. řádný profesor církevního práva na vysokých školách Pražských. Dědictví sv. Prokopa, sv. 11.
Vzdělávací knihovna katolická, sv. 29.
Více o knize viz zde publikaci K. Korouse K temnotám v české historii.
Jestřábský Valentin Bernard, Tichá Zdeňka, Kopecký Milan, 1709
1. Výňatek z článku Valentin Bernard Jestřábský. Tichá Zdeňka, otištěného v Lexikonu české literatury. Osobnosti, díla, instituce. [Díl] 2, H – L. Svazek I, H – J. Forst Vladimír aj. red., 1993.
2. Zde otiskujeme kratičký separát ze studie Ostravský rodák Valentin Bernard Jestřábský (1630 – 1719) a české literární baroko. Kopecký Milan, otištěné ve sborníku Ostrava. Sborník příspěvků k dějinám a výstavbě města. 11. díl. Suldovský, Antonín red., 1981.
3. Z díla veverskobíteškého faráře v době katolické pobělohorské protireformace uvádíme tři spisy:
a) Kazatel domácí proti sedmi hlavním smrtedlným (smrtelným) hříchům. Kterýž v této knize učí co jest hřích a co hřích smrtedlný a hlavní a jak škodný jest hřích smrtedlný a jaká odplata a pokuta bude za hřích smrtedlný na tomto i na onom světě a gak se ho má každý věrný křesťan varovati a naproti tomu jakych ctností se přidržeti. Přidáno jest k tomu o čtyrech hříších do nebe na pomstu volajících kteří jsou, a proč se tak jmenují. Přidáno také k posledku o čtyrech posledních věcech každého člověka totiž o smrti, soudu Božím hrozným a spravedlivým o pekle a očistci a radosti nebeské. A to všechno mnohými divnými a hroznými historiemi a příklady a slovy Písma Svatého i otcův Svatých jest stvrzeno a vysvětleno. Sepsáno a vydáno prací a nákladem jednoho faráře Dioecesis Olomucensis (ve Veverské Bítýšce 1667 – 1719). 1709.
b) Katechismus Domácí, Pod Titulem a Spůsobem Rozmlouvání Hospodáře s Hostem, v němž Host Naučení dává o Desíti Božích Přikázaních, o Víře, o Velebných Svátostech Církevních, o Modlitbě Páně, a Pozdravení Andělském, o Skutcích milosrdných, svatých Ctnostech, sepsaný a vůbec vydaný pro lid toliko sprostný a robotný, a mnohými Historiemi ozdobený; Prací a Nákladem jednoho Faráře Dioecesis Olomucensis, Moravo-Ostravského. 1715, 2. vyd. 1723 (posmrtně).
c) Vidění rozličné sedláčka sprostného. 1973 (přepis vyd. z r. 1716).
Emler Josef, Rybička Antonín, 1893
Předloženo / předneseno ve schůzce Královské české společnosti nauk třídy filosoficko-historicko-jazykozpytné dne 4. dubna 1887 (vydáno 1887) / 4. dubna roku 1892 (vydáno 1893).
Rejzek Antonín Paduánský, 1908
Dědictví sv. Prokopa, sv. 48. Zařazeno do Knihovny na doporučení čtenáře V. V názvu ve skutečnosti je "Balbín T. J."
Nejpodrobnější životopis, Dědictví sv. Cyrila a Metoděje, sv. 66. Na pamětní desce stojí: "... po smrti jako světec vzývaný ... Pros za nás u Boha."
Pešina Václav Michal (rytíř), Pohan Václav Alexander, 1841
Dědictví sv. Jana Nepomuckého, sv. 10.
Předkládáme základní nástin životní dráhy Františka Sušila, autora nejpodrobnějšího českého výkladu Nového zákona a skvělého českého-moravského vlastence. I když tento jeho životopis již zpracovala digitální knihovna Kramerius (http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShowMonograph.do?id=21078&author=Vychodil_Pavel_Julius), je její nabídka (generování po 20 stránkách s následným slučováním souborů pdf) nepraktická, a ani po půl roce, kdy Kramerius slibovala nápravu, tato uskutečněna nebyla. Stejnou vadu maji na Krameriovi i výtečné a v češtině dosud nepřekonané Sušilovy novozákonní exegese, navíc Kramerius vydává jejch znění nejstarší, historicky "nejpamátnější", my zde naopak přinášíme jejich nejnovější vydání. Soubor SusilVychodil-300dpi-tisk.pdf, 357 MB, pro případné znovuvydání, poskytneme na vyžádání. Srov. též jiný, vydaný r. 1871, životpopisný nástin František Sušil, uveřejněný zde na konci knihy Listové sv. Pavla apoštola. Díl II. – tento nástin napsal Matěj Procházka.
Šťastný Vladimír, Pavelka Jakub, Neuschl Robert, Soukop Jan († 1892), 1904
Dědictví sv. Cyrila a Metoděje, sv. 72.
Vychodil Pavel Julius, Sušil František (a j.), 1917
Zveřejňujeme separát z práce Korespondence Františka Sušila. Setřídění a okomentování veškeré korespondence, která se po Františku Sušilovi dochovala. Janalík Jiří, 2018.
Další dopisy z okruhu P. Fr. Sušila nalezne čtenář v pododd. 2001: Časopisy s periodicitou aspoň šestkrát do roka (abecedně podle názvu) v časopisu Hlídka: Z korrespondence družiny Sušilovy. Vychodil Pavel Julius, 1919, str. 143, 198, 225, 314, 384, 446, 513, 577, 639 a 692, a 1920, str. 18, 77, 149, 208, 271, 329, 388, 458, 513, 574 a 635.
Konečně uveřejňujeme i článek Nové příspěvky ku poznání Fr. Sušila. Kalláb Vilém, 1911, otištěný v CMM toho roku.
(název pokračuje:) Příspěvek k historii literatury české a ruchu katolického na Moravě a v Čechách za minulého půlstoletí – k jubileu druhotin kněžských dne 6. srpna 1895, 50tileté činnosti spisovatelské a 25tiletého kanovnictví. Doplňujeme bibliografií etnografických spisů Otce kanovníka: Beneš Method Kulda, soupis národopisných prací. Jeřábková Alena, 1990.
Vyňato z knihy Kukátko čili Život v obrazích. Díl 4. Kosmák Václav, 1890 (Dědictví sv. Cyrila a Metoděje, sv. 57) – 1608: Literatura v Zemích Koruny české.
Dlouhá Albína Marie (pseudonymy Dlouhá nebo Pečínková Běla), 1935
Dědictví sv. Jana Nepomuckého, sv. 73.
Dědictví sv. Jana Nepomuckého, sv. 87. Tato brožurka je přívažkem publikace Výklad velikého katechismu katolického náboženství, Podlaha Antonín, 1900 v pododdělení 0802: Katechismy pro dospělé, příručky pro katechety. Tady uvádíme její OCR. Něco o dalších osudech této významné osobnosti si lze poslechnout na adrese.
Škrdle Tomáš, Špička Petr, Pavlík Jan Evangelista, 1896
Bibliografie zahrnuje jen knihy, o seznamu autorových článků nevíme.
Rejzek Antonín Paduánský, Pavlík Jan Evangelista, 1901
Bibliografie zahrnuje jen knihy, o seznamu autorových článků nevíme.
Rypáček František Jaroslav, Šťastný Bohumi, 1910
Jsou zde dvě knihy: 1. Prvního z autorů s uvedeným titulem a rokem vyd., Dědictví sv. Cyrila a Metoděje, sv. 83. 2. Monsignore Vladimír Šťastný. Ze života a pamětí kněze-buditele. Šťastný Bohumil, 1936.
Dědictví sv. Cyrila a Metoděje, sv. 108 (v knize toto číslo není uvedeno). Za publikaci zařazujeme krátký shrnující článek (autorem je P. Dobiáš Josef – † 2012) z r. 2009 převzatý z internetu. Srov. též ČKD 1933, č. 4, str. 364, ohledně žádostí o zahájení beatifikačního procesu.
Braun Josef, Beneš Josef (red.), Hudíková Helena, 1890
Edice Listy víry, sv. 9 (?), 1954. Bibliografie vyšla r. 1975 a její autorkou je H. Hudíková.
(název pokračuje): nástin života a díla apologety, pedagoga a politika. Kniha bez příloh – MarekKordacBezpriloh-150dpi-cteni.pdf – a přílohy 1 (Projevy, kázání a spisy) a 2 (Pastýřské listy, memoranda a prohlášení) – MarekKordacClankyPlisty-150dpi-cteni.pdf – jsou zde připraveny. Přílohy 3 (Slovníková hesla z Českého slovníku bohovědného) neotiskujeme, neboť v Knihovně Libri nostri jsou v oddělení Encyklopedie, časopisy ..., díl 1 – 3: Bohosloví – díl 2, s. 299 – 311; Bůh – díl 2, s. 550 – 583; Církev – díl 2, s. 831 – 857; Člověk – díl 3, s. 359 – 387; Agnosticismus – díl 1, s. 160 – 162; Autorita – díl 1, s. 751 – 755; Creatianismus – díl 3, s. 217 – 225. Zveřejněno se souhlasem autora, který však upozornil, že vyšlo i 2. doplněné vyd.; text s díky a rádi časem doplníme.
Připojujeme dvě krátké přednášky: 1. František Kordač na severu Čech. Marek Pavel, 2006. 2. Rakouský a český "Kulturkampf". Pokorný Jiří, 2006.
Teplý František, Hudíková Helena, 1937
Uveřejnil Život, časopis pro veřejné otázky současnosti, náboženství, kulturu a politiku – viz pododdělení 2001: Časopisy s periodicitou aspoň šestkrát do roka (abecedně podle názvu) – roč. XVII., č. 7, str. 87n., č. 8 + 9, str. 106n.); za pomoc s obstaráním děkujeme knihovně Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i.
Bibliografie nezahrnuje časopisecké texty ani knihy z víc než posledního desetiletí Bitnarova života.
Součástí tohoto celku jsou:
1. Literární dílo Konráda Maria Kubeše. Chronologické seřazení knižního díla dle roku vydání (1935 – 1948). Mikulášek Josef, 2018.
2. Život a dílo Konráda Maria Kubeše, S. J. (1890 – 1967), misionáře, kazatele, exercitátora a hlubokého mariánského ctitele. Disertační práce 1. část. Mikulášek Josef, 2019.
3. 2. část ad 2. Textové přílohy. Mikulášek Josef, 2019.
Děkujeme panu doktoru Josefu Mikuláškovi za laskavý souhlas se zveřejněním tohoto velkého a přínosného díla.
Neuwirth Vladimír, Hradecký František, Sokolová Františka, 1970
1. Profesor Josef Vašica. Jeho život, vztahy k rodině a k rodnému kraji. Sborník k 110. výročí jeho narození. Neuwirth Vladimír, Hradecký František aj red., 1994.
2. Soupis prací profesora Vašici. Sokolová Františka, 1995 – v publikaci Z církevněslovanských rukopisů Národní knihovny v Praze a Slovanské knihovny. Soupis a popis, s bibliografií prací dr. Josefa Vašici. Rudlovčáková Helena, Hauptová Zoe red., 1995.
Poznání života profesorova lze čerpat prakticky jen z knihy Poutník Josef Kalvoda. Život a dílo historika a ideologa protikomunistického odboje v exilu. Cholínský Jan, 2002. Uveřejňujeme jen dva kratičké separáty.
Uveřejňujeme také článek Pravda je akademikovým mečem, protivenství výzvou a příležitostí. Josef Kalvoda a historiografie českých soudobých dějin. Cholínský Jan, Střední Evropa 2013, č. 137 a 138.
A konečně i Osobní archivní fond „Prof. Josef Kalvoda“ pracovní verze soupisu, určená pouze k orientaci v dostupném archivním materiálu. Volně dostupné na internetu.