Tumpach Josef, Podlaha Antonín,
Období 1: 1828 – 1913; kompletní česká bibliografie tohoto období je v pododdělení 1501: Bibliografie české katolické literatury.
Orig. A jellem útja – az önnevelés kézikönyve 12 – 17 éves fiúk és leányok számára (1908). Spolok sv. Vojtecha, sv. xxx. Dar Knihovně, Pán Bůh odplať!
Vyšlo třikrát: 1941, 1942 (podľa 3. [sic!] vyd. pôvodiny) a 1943 – 2. [sic!] rozšírené vyd. Orig.: Krisztus akarata – katolikus erkölcstan iskolai és magánhasználatra, autor je v naší knize uveden jako Viliam Tower.
Jediné čes. vyd. Vycházelo jako příloha časopisu Květy nládí, r. 1924/1925, t. j. roč. 7.
"Třináctiletý Vojta krok za krokem roste skrze svátosti, modlitbu a aktivním členstvím v mariánské družině v mladého muže, který dovede finančně zajistit maminku-vdovu a sourozence."
Povídka s názvem One Step and Then Another, or, the Rise of Jimmie Gleason vyšla jako součást díla: Finn, Francis James. The Best Foot Forward And Other Stories, 1899. Povídka začíná na straně 153, knížka je dostupná pod odkazem zde: https://hdl.handle.net/2027/hvd.hwrbxs (poděkování odd. referencí NK ČR).
"Ředitel školy, jezuita, popisuje život na americké škole po vydání dekretu papeže Pia X. o prvním svatém přijímání dětí. V jednom roce tak přistupuje celkem 600 dětí ke svatému přijímání ve věku 6-14 let. Sněhurka, čtrnáctiletá Alice, která neujde pozornosti panu řediteli pro své bledé tváře, vrozený talent pro tanec a zejména pro čistotu srdce, je nejstarší dcera otce alkoholika. Pomocí slečen z mariánské družiny se podaří opatřit oblečení, růženec i škapulíř pro nejmladší sestru a všichni čtyři sourozenci tak mohou přistoupit k prvnímu svatému přijímání. Alice opět pod dozorem členek mariánské družiny získá také místo stenografky a stálý příjem. Otec je úspěšně vyléčen z alkoholu. Bledé tváře díky hladu v rodině tak u Sněhurky zmizí a i přes své pochybení a generální svátost pokání se vydává pod dozorem ředitele školy na správnou cestu životem
Mílek z Kampionu anebo z pohana katolík. Čtrnáctiletý Klarenc je rodiči vychován pouze k toleranci a má se sám rozhodnout v otázce náboženství. Díky třem mladým katolíkům, kteří chodí denně ke svatému přijímání, vroucně uctívají Pannu Marii a konají skutky milosrdenství, sám požádá o křest svatý v jezuitské škole Kampion. Tam doplaval po řece Misisipi jen v plaveckém úboru a tím dostal přezdívku Mílek, (řecký bůh lásky Eros), aby utekl ze zajetí cikánům, kteří ho našli v ukradnutém člunu, do kterého se dostal, když toužil po nerozvážném dobrodružství.
Jedine oprávnený slovenský preklad. Toto dielo je písané pre mužskú mládež. Bolo odporúčané aj úradne samým ministerstvom výučby. Povolané je ono podporovať tak vrúcnu nábožnosť, ako i poctivú mravnosť kresťanskej mládeže.
Katolická mravouka byla po tisíciletí stále stejná, proto také Prefekt Josef Šimek je uveden jen jako upravovatel – pro chápání středoškoláků. Srovnejme s dnešním stavem, kdy morální teologové se předhánějí v objevech a kdy mládež se spíe než obecnými zásadami, vždyť je ani nezná, řídí spíše tím, jako to kdo tzv. cítí.
Jde o poslední, 7. vyd., poprvé vyšlo r. 1928.
Učebnice katolického náboženství pro nižší třídy středních škol; čtvrté, v podstatě nezměněné vydání.
Koch Gaudentius, Oliva Arnošt, 1937
Kropáč & Kucharský, sv. 1937.x. Viz od těchže autorů: Věrouka podle katechismu v krátkých promluvách, 1935 v pododdělení 0801: Katechismy a dějepravy pro děti a mládež a Nauka o milosti podle katechismu v krátkých promluvách, 1938 v pododdělení 0309: O milosti, De gratia (charitologie) a O Duchu svatém (pneumatologie).