Knihovna Libri nostri

Katolík má být "podoben hospodáři, který vynáší ze své zásoby věci nové i staré". Věcí nových je všude bezpočtu. K poznání starých nabízíme své služby.

ODDĚLENÍ    O KNIHOVNĚ

přesně

Vyhledat podle autora: Čihák Josef


Buddhismus a křesťanství

Čihák Josef, 1914
Oddělení: Obrana víry a katolická věrouka
Pododdělení: Srovnávací věda náboženská

Toto pojednání uveřejnila 27. výroční zpráva c. k. státního gymnasia v Praze v Žitné ulici za školní rok 1913 – 1914 na str. 3 – 17. Autorem studie je kanovník Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze, apoštolský protonotář Msgre. mimoř. prof. ThDr. PhDr. Josef Čihák (* 11. 9. 1880 Obděnice, † 18. 2. 1960 Leopoldov): 18. 7. 1950 zatčen a v tzv. procesu s pomocníky biskupů (Zela a spol.), konaným 27. 11. 1950 až 2. 12. 1950, odsouzen za velezradu a vyzvědačství k desetiletému trest odnětí svobody a vedlejším trestům. Zbytek života strávil ve věznicích na Pankráci, ve Valdicích a nakonec v Leopoldově, kde umírá.


Svatá hodina a jiné modlitby k Božskému Srdci Ježíšovu.

Čihák Josef, Crawley-Boevey Mateo, Alacoque Marguerite-Marie (svatá), 1936
Oddělení: Asketika
Pododdělení: K osobám Nejsvětější Trojice

6. vyd. Které bylo 1. vyd.? R. 1920 vyšel titul P. Matouš Crawley-Boevey a křesťanská rodina zasvěcená Srdci Páně, který z francouzského přel. K. Vrátný. Ovšem za 1. vyd. lze považovat až tisk Svatá hodina. Crawley-Boevey Matthew, 1925, který z francouzštiny přeložil a vydal Národní sekretariát intronisace B. Srdce Páně a paralelně jej vydaly tento Sekretariát a Družstvo Vlast. Případně také Oběžník Sekretariátům Díla Intronisace. Crawley-Boevey Matthew, 1922. Poslední 9. vyd. vyšlo 1946. Tato Svatá hodina také často vycházela na Slovensku.


Theologus čili Studium katolické theololgie. Díl I. Organisace katolického studia bohosloveckého.

Čihák Josef, 1927
Oddělení: Pedagogika a katechetika
Pododdělení: Škola

Díl II. Metoda katolického studia bohosloveckého nevyšel.


Theosofická společnost a její učení

Čihák Josef, 1914
Oddělení: Sociologie a charita
Pododdělení: Odpor k pověrám (spiritismu, darwinismu ...)

Vzdělávací knihovna katolická, sv. 62.


Dědictví sv. Prokopa – jeho kompletní bibliografie

Podlaha Antonín, Čihák Josef (aj. red.), 1939
Oddělení: Dějiny Katolické církve v Českých zemích
Pododdělení: Bibliografie české katolické literatury

V Knihovně Libri nostri je zveřejněno všech 71 svazků, které vydalo Dědictví sv. Prokopa. V jejich bibliografii se u titulů uvádí poznámka (např. cena) podle publikace Racionalisace života – snahy o řízení vzniku lidského života i jeho konce s hlediska mravouky. Kadlec Karel, 1936 (v pododd.: 0508 5. přikázání Boží).
Proč a jak Dědictví skončilo? V ČKD často vycházela Zpráva o (té které) schůzi výboru Dědictví sv. Prokopa i Seznam (zakladatelů nebo) údů a účastníků Dědictví sv. Prokopa. V drtuhé příloze přikládáme poslední tři zápisy ze schůzí výboru tak, jak vyšly v ČKD, s krátkým komentářem.


Vzdělávací knihovna katolická – kompletní bibliografie a všechny její svazky

Tumpach Josef, Podlaha Antonín, Čihák Josef, Merell Jan, 1948
Oddělení: Dějiny Katolické církve v Českých zemích
Pododdělení: Bibliografie české katolické literatury

V Knihovně Libri nostri je zveřejněno všech 70 svazků Vzdělávací knihovny katolické, všech 17 svazků Nové řady (t. j. do r. 1940) a všech pět svazků Druhé Nové řady, vše tedy až do r. 1948. Bibliografie této knihovny je také kompletní: u titulů se uvádí poznámka (např. cena) podle sv. X Nové řady (Staročeské cestopisy do Svaté země. Zachystal František aj. red., 1931).
Před bibliografií je zařazena zpráva Časopis katolického duchovenstva a Vzdělávací knihovna katolická přijaty Jeho Svatostí papežem Lvem XIII. z ČKD 1900, č. 4, str. 288.
Po bibliografii jsou ještě dva články:
1. Vzdělávací knihovna katolická. Pořádají dr. J. Tumpach a dr. Ant. Podlaha. Soldát Alois, ČKD 1896, č. 6, str. 374nn.
2. Bibliotheca eruditionis catholicae. Dirigentibus Dr. Jos. Tumpach et Dr. Ant. Podlaha. Soldát Alois(?), ČKD 1905, č. 3, str. 290 – 293.